Lakowanie trzonowców i przedtrzonowców u małych dzieci

Lakowanie zębów jest najprostszym i najszybszym sposobem na zabezpieczenie bruzd przed powstawaniem próchnicy. Czołowi dentyści dziecięcy polecają lakowanie przede wszystkim w przypadku pierwszych i drugich zębów trzonowych. Jeżeli w zębach przedtrzonowych pojawią się większe bruzdy, to również warto postawić na lakowanie. Niestety jeżeli chodzi o zęby trzonowe u małych dzieci, to rzadko kiedy posiadają one idealnie gładką powierzchnię. We wszystkich zagłębieniach i dołeczkach niestety może gromadzić się spożywany pokarm. Oczyszczenie owych powierzchni jest bardzo trudne zwłaszcza, że małe dzieci nie potrafią jeszcze dokładnie myć zębów. Aby zapobiec takiej sytuacji dentysta dla dzieci może zalecić lakowanie zębów. Podczas tego zabiegu stomatolog bardzo dokładnie oczyszcza zęby i wszelkie zagłębienia uszczelnia za pomocą specjalnego płynu. W ten prosty sposób bakterie nie będą gromadzić się w tak dużych ilościach i łatwiej będzie utrzymać zęby w idealnym stanie. Nowoczesne środki lakujące coraz częściej zawierają w swoim składzie związki fluoru, które dodatkowo wzmacniają szkliwo zębów.

Kiedy warto wykonać lakowanie zębów?

Lakowanie zębów należy wykonać wtedy, gdy w zębie nie zacznie rozwijać się próchnica. Najczęściej lakowanie wykonuje się dwa lata od momentu wyrżnięcia zęba. Po tym okresie dentysta dziecięcy Rzeszów rzadko kiedy zaleca wykonanie lakowania, ponieważ niestety można wówczas pokryć bakterie lakiem. U dzieci wyrzynanie zębów występuje w różnym czasie, dlatego też najlepiej skonsultować się z doświadczonym dentystą dla dzieci. Warto wyraźnie zaznaczyć, że nie w każdym przypadku możliwe jest wykonanie zabiegu. Lakowanie można wykonać jedynie w momencie pełnego wyrżnięcia zęba. Lakowanie nie przyniesie satysfakcjonujących efektów, gdy część zęba będzie przykryte dziąsłem. Szczególną ostrożność należy zachować u dzieci z bardzo słabą higieną jamy ustnej. W niektórych przypadkach zdarza się, że zęby zaraz po wyrżnięciu od razu wymagają leczenia. Doświadczony dentysta dla dzieci Rzeszów powinien dokładnie zbadać stan uzębienia dziecka, dzięki czemu łatwiej będzie podjąć decyzję o lakowaniu.

Czy warto?

Jak powszechnie wiadomo stomatologia dziecięca Rzeszów odgrywa bardzo ważną rolę, dlatego też warto skorzystać z pomocy wszystkich zabiegów, dzięki którym można wzmocnić zęby małych dzieci. Prawidłowo wykonane lakowanie jest bardzo skutecznym zabiegiem, dzięki któremu można ochronić powierzchnie żujące zębów przed rozwojem próchnicy. Niestety u dzieci trudno współpracujących mogą pojawić się mniejsze lub większe problemy z nałożeniem laku. Pamiętać należy również i o tym, że lakowanie nie jest zabiegiem magiczny, dlatego też w dalszym ciągu trzeba pamiętać o systematycznej pielęgnacji jamy ustnej. Warto wspomnieć także i o tym, że lakowanie chroni jedynie przed próchnicą w obrębie bruzd i wszelkich zagłębień. Lak niestety nie chroni przed próchnicą na powierzchniach stycznych zębów. Aby zabezpieczyć się również na powierzchniach stycznych zębów warto postawić na nitkowanie.

Podsumowanie

Lakowanie zębów nie jest drogie (ok. 40 zł za ząb), dlatego też warto skorzystać z tego zabiegu, dzięki czemu będzie można w niedalekiej przyszłości zaoszczędzić swojemu dziecku bólu i nieprzyjemności, które wiążą się z próchnicą. W ostatnim czasie dużym zainteresowaniem cieszy się lakowanie poszerzone, w którym to dentysta dziecięcy podczas jednej wizyty leczy zęby i nakłada na nie lak ochronny. Lakować można nie tylko zęby stałe, ale również mleczne, które w szczególności potrzebują odpowiedniej ochrony. Najnowsze badania wykazały, że w przypadku zębów stałych, dzięki lakowaniu można ograniczyć ryzyko pojawienia się próchnicy nawet o 90%. Lakowanie zębów jest zabiegiem całkowicie bezbolesnym, dlatego też dentyści polecają go wykonać podczas wizyty adaptacyjnej młodego pacjenta w gabinecie stomatologicznym. W dzisiejszych czasach lakowanie zębów praktykuje się głównie u dzieci pomiędzy 6 – 12 rokiem życia. Dentyści zalecają wykonanie zabiegu najszybciej po wyrżnięciu zęba, dzięki czemu nie zdąży on jeszcze ulec demineralizacji.