Nowotwory jądra

to szereg jednostek chorobowych określających nowotwory, zarówno złośliwe, jak i niezłośliwe. Lekarze wyróżniają bardzo wiele grup nowotworów i klasyfikują je często w skomplikowany sposób ułatwiający rozpoznanie i dobranie odpowiedniej metody leczenia.

Guzy nowotworowe jąder są w większości nowotworami złośliwymi. Wśród wszystkich nowotworów złośliwych u mężczyzn stanowią 1%. Dotyczą młodych mężczyzn – w grupie wiekowej od 20-35 roku życia są najczęściej spotykanymi nowotworami złośliwymi. W Polsce co roku rejestruje się kilkaset nowotworów jądra, jednak zapadalność wciąż wzrasta i jest dwukrotnie wyższa niż 40 lat temu. Mimo, że nowotwory jądra są zmianami stosunkowo dobrze poddającymi się leczeniu, w Polsce umiera ok. 14% chorych mężczyzn.

Głównym i często jedynym objawem jest powiększenie jądra, które staje się powiększone, wyraźnie cięższe i twarde. U 10% mężczyzn z guzem jądra może wystąpić wodniak jądra. Jądro, w którym rozwija się guz nowotworowy, zwykle nie boli (ból pojawia się tylko u 10-20% chorych).