Uciążliwe problemy podczas ciąży – jak ich uniknąć

Problemy żołądkowo-jelitowe są częste w czasie ciąży i dotyczą prawie każdej przyszłej mamy. W miarę wzrostu dziecka w jamie brzusznej dochodzi do ściśnięcia jelit, żołądka i przełyku. Ponadto zmiany hormonalne mogą wpływać na trawienie i inne funkcje przewodu pokarmowego. Wymioty i biegunka w ciąży są uciążliwe, jednak można zmniejszyć ich częstotliwość. W jaki sposób?

Kiedy wystarczą domowe sposoby?

Większość objawów żołądkowo-jelitowych przechodzi stosunkowo szybko i można je leczyć bez recepty w domu. Probiotyk na biegunkę, odpowiednia dieta i wypoczynek wspomagają uporanie się z problemami, jednak aby uniknąć potencjalnych komplikacji, kobiety powinny zdawać sobie sprawę z tego, co jest naturalne, a kiedy warto skonsultować swój stan z lekarzem.

Wymioty w ciąży

W ciągu pierwszych 16 tygodni ciąży można spodziewać się nudności i wymiotów – od łagodnych do umiarkowanych. Jest to okres tzw. porannych mdłości. Powodują one dyskomfort, ale przy odpowiednim nawodnieniu nie powinny być groźne dla zdrowia. Kiedy jednak występują bardzo często i są na tyle uciążliwe, że uniemożliwiają przyjmowanie jakichkolwiek pokarmów, należy wtedy zgłosić się do lekarza.

Biegunka w ciąży

Biegunka może stanowić większe wyzwanie. Niekiedy trwa tylko kilka dni, może jednak wiązać się z infekcją (zwykle zapaleniem żołądka i jelit) lub zjedzeniem czegoś, co zaburzyło pracę układu trawiennego. Pomocny może okazać się probiotyk na biegunkę, który warto zacząć przyjmować zanim pojawią się pierwsze objawy. Należy wybrać preparat, który jest bezpieczny zarówno dla mamy, jak i dziecka, taki jak Active Flora baby.

Biegunka w ciąży, która rozwija się bez konkretnej przyczyny i występuje w połączeniu z bólem dolnej części pleców oraz zwiększonym wydzielaniem śluzu z pochwy może być objawem porodu przedwczesnego. W takiej sytuacji trzeba niezwłocznie udać się do lekarza.

Jak działa probiotyk na biegunkę?

American Pregnancy Association podaje, że probiotyki to żywe mikroorganizmy, z których większość to bakterie i drożdże. Chociaż może to brzmieć niepokojąco, to tak naprawdę probiotyki są w rzeczywistości dobre dla organizmu, ponieważ ułatwiają pozbywanie się złych bakterii. Probiotyki na biegunkę pomagają układowi trawiennemu pracować wydajniej

Biegunka w ciąży to nie tylko niedogodność, która zmusza do częstego odwiedzania łazienki, lecz także ryzyko pojawienia się niedoborów i odwodnienia organizmu. Dlatego zarówno ze względów zdrowotnych, jak i tych związanych z wygodą, warto się z nią szybko rozprawić. Probiotyki na biegunkę są uznawane za jeden z najbezpieczniejszych sposób na to, by zwalczyć tę uciążliwą dolegliwość. Wprowadzają one do organizmu naturalnie występujące bakterie, które wpływają na pracę jelit i żołądka. Obniżenie ich ilości może wiązać się z gorszym przyswajaniem składników odżywczych, a nawet ze spadkiem nastroju. Dlatego w trosce o swoje zdrowie i samopoczucie warto przemyśleć przyjmowanie probiotyków w czasie ciąży.